měna: CZK
Kategorie
Počítadlo přístupů
Online: 1
Dnes: 147
Týden: 639
Celkem: 441565
Počet kliků: 3529206
Kontaktní formulář
Captcha Reload Image

Zajímavosti a novinky

 

Něco málo o "úsporkách"!

 

V trubici dochází stejně jako u klasických zářivek k výboji, přičemž luminofor na vnitřním povrchu trubice svítí. Frekvence výboje vychází z frekvence běžného síťového napájení (cca 50Hz) a proto je velmi škodlivá pro naše oči, stejně, jako se velice lidem kazily oči hleděním do prvních počítačových monitorů s tehdy nízkou snímkovou frekvencí. Nepřirozená a chladná je i barva - vyzařované spektrum světla (přesto, že se mnozí výrobci snaží o přirozenější spektrum).

 

Světlo z úsporky je navíc přece jenom slabší. Vidím u rodin, že často pořídí mnohem silnější úsporku třeba do kuchyně, aby viděli dobře i na pracovní desce, ale škodlivé elektromagnetické pole pak sahá až na podlahu! V případě jedné rodiny to byla větší koule, která měla svítit jako 200W žárovka. Když viděli hodnoty na měřících přístrojích, naštěstí se rozhodli okamžitě tolik škodlivé světlo vyměnit za starou dobrou žárovku. Prý budou raději šetřit a chránit své zdraví. Takto vítězí rozum nad nerozumem Evropské Unie, která přikázala ukončit výrobu klasických žárovek.

 

Škodlivé elektromagnetické pole

Do patice úsporné žárovky přichází kmitající fáze a vytváří kolem sebe elektromagnetické pole stejně jako u klasické žárovky. Následně však fáze vstupuje v patici do elektronického předřadníku s tlumivkou, čímž se do širšího okolí emituje dvojnásob až trojnásob široké elektromagnetické pole, než tomu je u klasických nebo halogenových žárovek. Je to dáno i potřebným vysokým zapalovacím napětím, aby oblouk v trubici v plynu mohl být zažeháván.

Spektrální analyzátory ukazují na stole, nad kterým svítí úsporka, ještě další (nejspíše "harmonické" násobky) frekvence, kromě běžné síťové složky. Běžně naměřím frekvence polí i v oblasti 600 kHz a vyšší, kromě fázových 50 Hz. Zatím co kolem žárovky se víceméně nachází pouze frekvence 50 Hz (nic jiného tam nevzniká, v žárovce je pouze vlákno) a dosahuje ve škodlivé míře cca půl metru, úsporná trubicová žárovka (tedy zářivka) vytváří okolo sebe (v patici) několik dalších frekvencí a celkově je intenzita škodlivého elektromagnetického pole pro zdraví škodlivá ještě přes 2 METRY vzdálenosti!

Hovoříme o prokázaném poškozování buněčných stěn, biochemických procesů, molekulárních vazeb atd., při intenzitě nad 2V/m. Český Úřad pro hygienu prostředí by nesouhlasil, protože v roce 2008 svévolně posunuli platnou hranici až na nesmyslných 5000 V/m a pro pracujícího člověka 10 000 V/m! Oficiálně je tedy vše zdaleka v pořádku.

 

Kde určitě nepoužívat úsporky

Pokud už chcete používat úsporné trubicové žárovky, tak ne tam, kde je Vaše hlava k ní blíže, než alespoň metr a půl. Určitě ne nad jídelním stolem, ani ve stojacích lampách u křesla, ani v dvou-trubicové variantě do lampičky nad kancelářský nebo dětský stůl! Určitě ne v přímém dosahu dětí - i kvůli rozbití nebo výbuchu úsporky. Hodnoty při svícení těmito škodlivými zdroji jsou vysoké ještě i přes celou židli u stolu. Proto si děti často stěžují na bolesti hlavičky, školáci jsou roztěkaní a při psaní úkolů a učení u takového stolu nesoustředění a nervózní. Při častějším a bližším působení je zejména u dětí zavdáváno vzniku mozkového nádoru a poškození očí. Zvláště, pokud se dítě musí ještě navíc nacházet v interferenci dalších polí - z domácích a sousedovic wi-fi sítí, venkovních mobilních vysílačů a mobilů doma, nepřetržitého vyzařování bezdrátových zařízení, přenosných telefonů, meteostanic, dětských chůviček atd. Když už jsou lidé bezohlední ke svému tělu a zdraví, neměli by být bezohlední ke svým dětem a nejbližším.